Сред официалните гости на юбилея беше кметът на общината Никола Белишки. Той поздрави сърдечно председателя на читалището Маньо Оряшков, членовете на настоятелството и всички читалищни дейци за ентусиазма и любовта, с които творят и поддържат пламъка на родолюбието. Изтъквайки ролята на българското читалище като един от стълбовете на българската държава, който е държал будно народното съзнание, кметът пожела много успехи на самодейците в благородната мисия за съхраняване, развитие и популяризиране на българската културна идентичност. А за да запечатат най-добрите си моменти от изявите в страната и чужбина, читалищните дейци получиха като подарък видеокамера.
Така приключи и тържеството за юбилея на това духовно огнище, запазило българската самобитност през годините и съхранило попинските обичаи и традиции. "Многая лета" беше естествената поанта, макар че и самодейци, и публика не искаха да се разделят.
Кратка визитка на Народно читалище “Искра-1872” - село Попници

През 1872 г. Васил Левски идва в село Попинци, за да създаде революционен комитет под формата на читалище. В комитета влизат като членове: Поликарп Чуклев – учител, съратник на Левски, свещеник Лука Енчев, Никола Пашов Даскалов, Петър Тодоров Чардаков, братята Кръстьо и Иван Карабойчеви, Марко Загорски и Иван Сотиров. За председател на комитета и читалището е избран Никола Даскалов.
Основано в далечната 1872 г., днес читалище “Искра” се развива като културно-просветна организация с богата дейност и преодолява всички изпитания на времето. Благодарение на куража, волята и всеотдайността на читалищното настоятелство и самодейците то продължава да играе важна роля в обществения живот на селото.
През 1968 г. е заснет късометражния филм “Въртяжката” с участието на жителите на село Попинци. Филмът с попинските пролетни игри е представен на Фестивала на фолклорните филми в град Дъблин – Ирландия, и печели сребърен медал за България.
От 1977 г. в село Попинци се провежда Фолклорен фестивал на маскарадните и кукерски игри. Организатор на фестивала е читалище “Искра”, съвместно с Кметство Попинци и Община Панагюрище. Фестивалът има конкурсен характер и се провежда през три години.
Трудно е да се изброят участията на самодейците в национални и международни фестивали. Много са медалите и специалните награди, званията и отличията. Гордост за жителите на село Попинци са женската и мъжката певчески групи и съставът за автентичен фолклор, които вече 47 години пресъздават и съхраняват попинските обичаи и традиции. Успешна е творческата дейност и на Фолклорен танцов състав “Тангра”. В него танцуват 50 деца, разпределени в четири възрастови групи. През месец юли 2011 г танцовият състав се завърна с награда от Международния фестивал „Разиграно хоро” в град Охрид, Република Македония. През месеците май и юни съставът беше отличен с първо място в XXII Национален фолклорен фестивал “Янко Петров” в град Гълъбово и със специална награда в Дванадесети детски етнофестивал „Децата на Балканите – с духовност в Европа” в Хасковски минерални бани. И това е само една малка част от наградите, спечелени с много труд, усърдие, търпение и любов към българския фолклор и традиции.
"Чат-пат културни новини" по информации на Община Панагюрище и НЧ "Искра-1872"
Няма коментари:
Публикуване на коментар