130 години навърши поибренското народно
читалище "Ванчо Пашов" на 1 януари 2014 г.
Читалище "Ванчо Пашов" - село Поибрене |
За забързания градски човек сюжетите, които се откриват за очите в средногорското село, могат да са като истинска приказка. Навремето на Лъката до река Тополница, се е въртяло хорото. От накацалите по околните баири къщи хората са слизали пременени като за празник, общували са, танцували са.
А днес, ако имаме късмета да станем свидетел на някои от местните обичаи, или на уникалното хоро „ламба”, което се играе само в Поибрене, ще се почувстваме и като в приказка от миналото. На Коледното веселие, организирано от община Панагюрище на 22 декември 2013 г. панагюрци видяхме самодейците от танцов състав „Поибренски ритми” с хореограф Иван Тасев и ръководител Величка Пандурова към поибренското читалище. Но от липса на полета за изява и хроничен финансов недоимък за поддържането и показването на таланта и уменията им се оплакват всъщност самодейците от Поибрене. Въпреки това те развиват разнообразна творческа дейност, която обаче не добива необходимата популярност в границите дори на община Панагюрище, камо ли на регионално и национално ниво. А има какво да покажат поибренци.
Самодейци от Поибрене на Коледното веселие в Панагюрище |
"Фолклора това е хубаво нещо - допълва още бай Недельо. - Хората толкова трудности имат в живота... И като отиде на мегдана, човек си направи едно хоро, поиграе си малко, и се поразвесели, малко си получи настроение, и затова е толкова ценен... Никой не мое да ни забрани да танцуваме и да пеем. Ама да дойдем тука сами, на сцeна, да пееш, не чини. А пък и няма хора, които да те слушат. И то, заради това и хората отвикнаха, и въобще се забрави старата традиция..."
Въпреки това, каквото е останало от фолклорното богатство на Поибрене, се съхранява от самодейците в местното читалище „Ванчо Пашов”.
Мария Цинцарова от Поибрене |
Така вече 130 години този уникален български институт е сцена за изява на поибренските таланти. А списъкът на жарките им и непосредствени концерти през годините е наистина дълъг. Така, въпреки времето, немотията и напук на модерното, от година на година се препредават традициите на средногорските българи и се осъвременяват от идващите поколения. За поибренци, както е написано в летописната книга, читалището днес е „вечно слънце на небосклона, неспираща мелодия сред мълчанието, неизтриваема багра сред сивотата на дните”.
Величка Пандурова, секретар на читалището в Поибрене |
Но сякаш липсата на достатъчно финансови средства и на подходящи условия спъва работата на просветната дейност и култура в Поибрене. Пример е и съсипаната от наводнение етнографска сбирка в читалището, събирана с много труд и вдъхновение, която в момента за съжаление не може да бъде видяна. Пострадалите експонати и помещенията все още очакват ремонт. И една по-добра година...
Текст Стоян Радулов, снимки община Панагюрище, Facebook и Стоян Радулов
Няма коментари:
Публикуване на коментар